Novou ombudsmankou se stane bývalá disidentka Anna Šabatová, která dříve vykonávala funkci zástupkyně veřejného ochránce práv.

Pro zvolení Šabatové se vyslovilo 85 ze 168 poslanců. Dostala tak nejnižší nutný počet hlasů pro zvolení. Její protikandidát, exposlanec ČSSD Stanislav Křeček, získal 36 hlasů.

Zákonodárci vybrali ombudsmana až ve druhém kole. Ve čtvrteční volbě neuspěla ani Šabatová se 61 hlasy, ani Křeček se 44 hlasy.

Šabatovou navrhl na funkci Senát, exposlanec Křeček měl navíc i nominaci prezidenta Miloše Zemana.

Šabatová, která by ráda prohloubila spolupráci s veřejnou správou, nahradí Pavla Varvařovského, který se v prosinci funkce vzdal. Řekl, že politici mu odmítali naslouchat, konkrétnější ale nebyl.

Do funkce uvede novou ombudsmanku předseda sněmovny Jan Hamáček, do jehož rukou musí složit slib. Termín zatím není znám.

62letá Šabatová nyní pracuje jako odborná asistentka na katedře sociální práce Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Před listopadem 1989 se angažovala v disentu, patří k prvním signatářům Charty 77. V letech 1978 až 1990 byla členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, jehož je spoluzakladatelkou.

Po revoluci se stala poradkyní ministra práce a sociálních věcí. Od roku 2001 působila šest let jako zástupkyně ombudsmana Otakara Motejla.

Od roku 2008 do roku 2013 vedla Český helsinský výbor.

Posláním ombudsmana je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy. Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat ho k nápravě. Když se tak nestane, umožňuje mu zákon jako nejvyšší sankci zveřejnění případu.

Související