Dámské spodní prádlo s bobrem a pánské s ptákem kormoránem ministerstvo životního prostředí (MŽP) nakonec vyrobit nedá. Nový ministr Richard Brabec (ANO) nařídil zrušit celý tendr, právě jeho součástí měly být i kontroverzní předměty. Tisíc kusů spodního prádla mělo přispět k propagaci kampaně Česká příroda.

"Při nástupu na ministerstvo jsem řekl, že chci zastavit nesmyslné vyhazování státních peněz. Spodní prádlo s potiskem je možná marketingově zajímavý nápad pro soukromou firmu, ale určitě nepatří do státní správy, která hospodaří s penězi daňových poplatníků," uvedl v tiskové zprávě ministr Brabec.

Zakázka na propagační předměty byla vypsána loni a schválena na poslední chvíli, aby se stihly vyčerpat peníze z rozpočtu. Vyjít měla přibližně na 600 tisíc korun. Resort tehdy vedl ministr úřednické vlády v demisi Tomáš Podivínský. Samotné pořízení prádla mělo údajně stát 60 tisíc korun.

Vedle obvyklých propagačních předmětů, jako byly propisky, pastelky, deštníky, omalovánky nebo samolepky, bylo součástí zakázky právě i spodní prádlo s potiskem. Zpráva tehdy vzbudila na internetu velký ohlas a na ministerstvo údajně volali lidé, kteří si prádlo chtěli objednat. Našla si ale i své kritiky, podle nichž se peníze mohly využít smysluplněji.

Ministerstvo životního prostředí muselo loni vysvětlovat také plány na nákup 130 nových aut za desítky milionů korun. Vznikly ale jen studie a zakázka nakonec vypsána nebyla.

Související