Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) s největší pravděpodobností vystoupí tento týden z Platformy evropské paměti a svědomí. Platforma, kterou ÚSTR zakládal, mu pozastavila v lednu členství. Vyčítá ústavu mimo jiné to, že v něm působí bývalí komunisté.

Ústav požádal, aby bylo usnesení o pozastavení členství zrušeno. Platforma však podle dopisu, který ústavu poslala minulý týden, trvá na svém. Tím ale přijde zřejmě o své sídlo v budově ÚSTR.

Rozhodnutí bude platforma respektovat, podle její ředitelky Neely Winkelmannové-Heyrovské je ale stále otevřena dalšímu jednání. Čeká mimo jiné i na výsledek konkurzu na šéfa ÚSTR a personální změny ve vedení ústavu, které by mohly postoj instituce změnit.

"Po 15. únoru platí usnesení, že by ředitelka ÚSTR měla zahájit vystoupení z platformy. Proces se ale pravděpodobně neuskuteční dnes. Nicméně podle posledních informací se počítá s tím, že ústav z platformy vystoupí," řekl mluvčí ústavu Pavel Ryjáček.

Ústav je spoluzakladatelem platformy, která je sdružením několika desítek institucí z různých zemí, zabývá se koordinací studia a vyrovnáváním se s totalitní minulostí. Platforma vznikla v roce 2011.

Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, provázejí pře politiků i zaměstnanců. Loni způsobilo rozruch odvolání ředitele Daniela Hermana, jehož rada ÚSTR následně bez soutěže nahradila na přechodnou dobu Pavlou Foglovou.

To kritizovala i platforma, podle níž navíc nedokázal ÚSTR rozptýlit podezření z porušení etických kodexů platformy. Prý se do něj infiltrovali komunističtí spolupracovníci.

"Tato mimořádná organizace, která byla založena jako výsledek české iniciativy během předsednictví EU a byla podpořena českými vládami, je výsledkem mnohaletého úsilí už od roku 2008," připomněla ředitelka platformy Neela Winkelmannová-Heyrovská.

ÚSTR: Pozastavení členství nemá právní oporu

Pozastavení členství nemá podle mluvčího ÚSTR právní oporu a není ve stanovách platformy, může se jen vylučovat.

"Když jsme zkoumali, jak ústav v platformě funguje, tak by se skoro dalo říct, že se ústavu spíš uleví. Platforma se projevovala vůči našemu ústavu čistě jako vlivová nátlaková agentura, která se snažila zdiskreditovat současné vedení ústavu," tvrdí Ryjáček.

Platforma údajně s ústavem příliš nekomunikuje. "V našich očích je platforma především nafouknutá bublina, která se tváří mezinárodně. Skutečnost je taková, že jde o občanské sdružení, které je registrované v Praze a sídlo má v ústavu. O to ale teď přijde," dodal Ryjáček. Heyrovská se však proti tomu ohradila; platforma je prý prestižní organizací, kterou podpořil Evropský parlament i Rada EU.

V ÚSTR nyní pokračuje konkurz na místo ředitele, uchází se o něj pět kandidátů. Jejich přihlášky a koncepce otevřela rada ústavu minulý pátek. Jeden z kandidátů Karel Světnička však podal na ústav trestní oznámení kvůli podvodu údajně souvisejícímu s konkurzem. Jeho výsledek má hlavní rada oznámit do 30. dubna.

Související