Ročně státní kase uteče jen na DPH u pohonných hmot šest až osm miliard korun, celkové úniky dosahují na 40 miliard. Finanční správa často podvodnou firmu najde pozdě, když už není z čeho uniklé peníze nahradit.

„Snížili jsme objem daňových úniků u PHM na dvě miliardy, je to ale stále hra o rychlost,“ říká Jiří Žežulka, expert na boj s daňovými úniky z Generálního finančního ředitelství. Proto by uvítal, aby vláda kývla na českou obdobu slovenské "finanční kobry".

Zlepšila se vaše spolupráce s celníky?

S nimi i Finančním analytickým útvarem ministerstva financí (FAÚ) je teď spolupráce na nejlepší úrovni za posledních 10 let. Pořád je ovšem co zlepšovat. To se ukazuje na tom, že se v současné době uvažuje o zřízení národní daňové kriminální agentury neboli slovenské kobry. Policie, finanční a celní správa by vyslaly svoje odborníky na jedno specializované pracoviště.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.