Během prezidentského mandátu Václava Klause se do oprav Pražského hradu investovaly tři miliardy korun. Ale zřejmě nejvýraznější rekonstrukcí projde celý areál až nyní, na začátku funkčního období prezidenta Miloše Zemana.

Tou nejvýznamnější změnou bude zbourání stavby v objektu Nejvyššího purkrabství, která byla postavena v 60. letech minulého století. "Bohužel vznikla v letech, kdy už se plnily spíš pětiletky než kvalita. Tehdy stavbaři odstranili původní renesanční domy, nahradila je moderní vestavba," řekl serveru IHNED.cz Petr Měchura z Odboru památkové péče Hradu.

Podle něj šlo o velmi kontroverzní záležitost. Zničilo se totiž komorní zákoutí Hradu, navíc se poškodily fasády okolních domů.

Stavba z dob komunismu fungovala jako Dům dětí, nyní je z ní kavárna a prodejna suvenýrů. Poté co ji zboří, se zrenovují okolní fasády a na uvolněné ploše zřejmě vznikne odpočinková zóna. Napodobeniny původních domků, které musely vestavbě ustoupit, se zde však už neobjeví.

Demolice vyjde na 17,8 milionu korun.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.