Zástupci církví prostudovali a odmítli materiál ČSSD a ANO navrhující snížení finančních náhrad za nevydaný majetek o 13 miliard korun. Bod po bodu se v dokumentu dají ukázat chyby, řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Církve si podle něj mohly nárokovat náhrady o desítky procent vyšší, než je současných 59 miliard korun navýšených o inflaci během 30 let, ale ustoupily.

"My dneska máme připraveny přesně naše velmi zásadní výhrady k jednotlivým bodům, protože se domníváme, že ten materiál, jestli něco dokazuje, tak to, že se církev zřekla mnoha věcí, nikoliv opačně," uvedl Holub. Náboženské společnosti podle něj nepřijaly ani jednu připomínku dvojice vládních stran.

"My odmítáme naprosto všechny, protože oni vycházejí z axiomatu, že církev je zvýhodněna, a tam se bod po bodu dá ukazovat, že buď ta interpretace u nich je chybná, anebo to z toho nevyplývá," řekl také o dokumentech, nad nimiž příští nebo přespříští týden zasedne dvojice expertů obou vyjednávacích stran. Po nich se znovu sejdou i kompletní vyjednávací týmy.

Zatím našly shodu jen na tom, že ministerstvo kultury bude nově zveřejňovat zprávy o hospodaření církví, v nichž budou obsaženy i údaje, kolik církve daly nebo dají na veřejně prospěšné účely. Hlavní požadavek sociálních demokratů a hnutí ANO na snížení objemu finančních restitucí zatím neprošel a ani se to nedá očekávat.

Holub v pondělí zopakoval, že církve již v otázce restitucí ustoupily. Kdyby požadovaly navrácení veškerého majetku, který jim byl komunistickým režimem zcizen, musely podle něj být finanční náhrady výrazně vyšší. "Je to věc, která by určitě šla v desítkách procent nahoru," uvedl.

V dalších jednáních se zástupci stran se náboženské organizace chtějí více zaměřit i na témata jako například postavení církví ve společnosti. K závazku, že velkou většinu získaných finančních prostředků použijí církve na veřejně prospěšné účely, se podle Holuba nechystají. 

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Loni církevní restituce posvětil Ústavní soud.