Občanská demokratická strana chce kampaň ve volbách do Evropského parlamentu (EP) stavět na odmítnutí eura, požadavku na zrušení štrasburského sídla EP a snaze o zabránění nárůstu cen energií pro podniky a domácnosti.

Při představení kandidátky pro eurovolby to řekl její lídr Jan Zahradil. Na druhém místě kandidátky bude dosavadní europoslanec Evžen Tošenovský, třetí pak ekonomka Eva Zamrazilová, která není členkou strany.

"Říkáme jasné ne euru, a naopak podporujeme silnou českou korunu," řekl Zahradil. Podle něj ODS nebude podporovat přistoupení k euru a bude chtít, aby si Česko vyjednalo v EU takovou výjimku, aby nemělo povinnost ke společné měně přistoupit, pokud si to nebude přát.

Zopakoval dřívější požadavek ODS, aby přijetí eura předcházelo referendum, protože podmínky vstupu do eurozóny se od vstupu České republiky do unie změnily.

ODS by také ráda zrušila štrasburské sídlo Evropského parlamentu. Pokud by se poslanci nepřesouvali kvůli jednání z Bruselu do Štrasburku, bylo by podle Zahradila možné ročně ušetřit až 200 milionů eur (cca 5,5 miliardy korun).

Mezi hlavní body kampaně řadí ODS také snahu zamezit zdražování energií. Podle Zahradila unie prosazuje nerozumnou klimatickou politiku, která by výrazně omezila průmysl.

"Nedovedeme si představit Českou republiku mimo EU, ale chceme se na podobě EU aktivně podílet," řekl předseda ODS Petr Fiala.

Na čtvrtém místě kandidátky je místopředseda EP Oldřich Vlasák, následuje úředník Evropské komise Aleš Musil, ředitelka hospodářské komory v Plzeňském kraji Radka Trylčová, podnikatel Marcel Kollmann a rektor Univerzity Hradec Králové Josef Hynek.

Občanští demokraté nyní mají devět europoslanců. Vzhledem k výsledkům v loňských volbách do sněmovny a nynějším preferencím není pravděpodobné, že tento počet míst obhájí. Někteří europoslanci by tak nemuseli v Evropském parlamentu pokračovat. Například dosavadní člen EP Edvard Kožušník je až na desátém místě kandidátky.

Fiala nechtěl upřesnit, zisk kolika mandátů by byl pro stranu úspěch. "Jsme ve složité politické situaci. Nejsme si jisti, do jaké míry se nám podaří přesvědčit všechny naše voliče," poznamenal předseda. Zahradil doplnil, že za úspěch by považoval zisk srovnatelný s jinými parlamentními stranami.

Lídry pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května, představily i další strany, některé na kandidátku nominovaly nestraníky. ČSSD povede sociolog Jan Keller, hnutí ANO bývalý eurokomisař Pavel Telička.

Související