Miloš Zeman ve středu během slavnostního zasedání ve Štrasburku poprvé z pozice prezidenta ČR promluvil k poslancům Evropského parlamentu.

V desetiminutovém projevu vysvětlil, co je a co není jeho "evropským snem".

"Můj evropský sen neobsahuje bláznivé stěhování Evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku a naopak," uvedl v první části své řeči.

Europoslanci odměnili Zemanovu kritiku unijní byrokracie potleskem.

Součástí evropského snu českého prezidenta údajně nejsou také nesmyslné směrnice. Zmínil například tu o energeticky úsporných žárovkách.

"Jednu mám doma na chalupě a vypadá to tam jako na hřbitově nebo v márnici," přirovnal Zeman.

"Můj evropský sen nezahrnuje steak v ústředí Evropské komise, který vypadá a také chutná jako žvýkačka," podotkl dále.

Zemanův projev si můžete poslechnout zde:

Evropská unie podle něj potřebuje naopak společná pravidla v oblasti zahraniční či enviromentální politiky, společnou evropskou armádu nebo společnou fiskální politiku.

Názor Petra Honzejka

Miloš Zeman v europarlamentu pronesl velmi slušný projev. Sebevědomý, neservilní, empatický. Zmínil problémy eurobyrokracie, ale na rozdíl od českých eurofobů chápe, že nejsou podstatou integrace. Evropa je dle Zemana především kulturní volba; je dobře, že Evropa díky němu ví, že je to i volba Česka.  Pochybnosti vzbuzuje způsob, kterým chce Zeman svůj "evropský sen" naplnit. Chce jednotné daně, což je míra integrace, do které z dobrých důvodů nedospěly ani USA. Ale znovu: Je dobře, že po žlučovitém poučování Václava Klause europoslanci zjistili, že Česko dokáže vyprodukovat i elity, jejichž horizont se neomezuje na boj proti úsporným žárovkám a za pomazánkové máslo.  

V té souvislosti Miloš Zeman zmínil, že je příznivcem eura a chtěl by, aby ho Česko přijalo tak brzy, jak jen bude možné. Reálný je podle něj horizont dvou až pěti let, dodal později.

"Ti, kteří kritizují euro, mají jenom strach z neznámého. Já si myslím, že euro je stabilizační faktor ekonomického rozvoje," řekl Zeman.

Přestože uniformita je podle něj šedá a nudná, a proto je proti "společnému evropskému sýru a společnému evropskému pivu", věří prý Miloš Zeman, že Evropská unie je dobrá věc.

V sídle Evropského parlamentu uvítal prezidenta Zemana jeho předseda Martin Schulz.

Zeman mu předal fotbalový míč s podpisem někdejšího československého fotbalového reprezentanta Antonína Panenky, od Schulze dostal na oplátku mapu ze 16. století.

Český prezident rovněž pozval šéfa europarlamentu na návštěvu do Prahy.

Po projevu, který Miloš Zeman přednesl v angličtině, následovala tisková konference, jíž se zúčastnil i Schulz.

"Vztahy mezi Českou republikou a Evropským parlamentem jsou nyní na takové úrovni, na které by měly být," uvedl Schulz.

Prezidenta dále čeká setkání s našimi europoslanci a vernisáž výstavy o kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Český prezident měl původně hovořit v Evropském parlamentu loni v listopadu, cestu ale musel odložit kvůli úrazu.

Nyní je tak posledním, kdo vystoupí k EP před květnovými eurovolbami.

Naposledy mluvil k plénu jako český prezident Václav Klaus před pěti lety. Někteří europoslanci přerušovali Klausův euroskeptický projev potleskem, další na něj hlasitě bučeli, jiní dokonce opustili zasedací sál.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.