Někdejší premiér Petr Nečas se podpisem loňské novoroční prezidentské amnestie nedopustil podle Městského státního zastupitelství v Praze žádného trestného činu, případ proto odložilo. Informoval o tom server Lidovky.cz.

Trestní oznámení se týkalo podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplácení nebo zločinného spolčení a na Nečase a další lidi ho koncem loňského roku podala iniciativa Vraťte nám stát.

"Státní zástupce podání vyhodnotil tak, že nic nenasvědčovalo tomu, že by byl spáchán jakýkoli trestný čin. Věc proto bez dalšího opatření založil," řekla serveru mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Podnětem pro podání oznámení byly pro iniciativu informace z odposlechu hovoru Nečase a někdejší šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové), který zveřejnila média. Podle nich Nečas Nagyové řekl, že svůj spolupodpis pod amnestií vyměnil za souhlas prezidenta s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou.

Podle Zenklové samotné trestní oznámení mělo navíc formální nedostatky, které měla iniciativa odstranit, ale neudělala to. Zástupci iniciativy Adriana Krnáčová a Václav Němec o tom prý nevěděli, budou však chtít využít případné opravné prostředky.

Sdružení se nyní ještě může obrátit na Vrchní státní zastupitelství v Praze s žádostí, aby rozhodnutí městského zastupitelství přezkoumalo.

Související