Stalo se už pravidlem, že jakmile vznikne nová vláda, ve vedení státních firem odstartují personální výměny. V řadě případů však funkci získají lidé ne na základě odbornosti, ale díky politickým vazbám a dohodám.

To má nyní skončit. Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) vypracoval návrh na zřízení Vládního výboru pro personální nominace. Server IHNED.cz má předlohu k dispozici.

Z ní plyne, že pokud bude chtít ministr někoho dosadit do dozorčí rady či představenstva státní nebo polostátní firmy, bude muset dát návrh k posouzení vládnímu výboru. Zároveň bude muset vysvětlit, proč si kandidáta vybral.

Výbor poté do 30 dnů zaujme stanovisko. "Přihlédne se k odborným a osobnostním předpokladům pro výkon dané funkce, k dosažené kvalifikaci, délce odborné praxe, publikační činnosti, znalosti cizích jazyků a podobně," píše se v návrhu. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.