Bývalý prezident Harvardských fondů Viktor Kožený a jeho kolega Boris Vostrý mají jít definitivně na deset a devět let do vězení. Nejvyšší soud v úterý odmítl jejich dovolání.

Muži byli odsouzeni za podvody s cennými papíry. O rozhodnutí informoval mluvčí soudu Petr Knötig.

Škoda způsobená Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) přesáhla deset miliard korun, kterou by měli podle pravomocného verdiktu oba pachatelé uhradit. Kožený i Vostrý však byli souzeni jako uprchlí, žijí v zámoří.

Dovolání označil Nejvyšší soud za zjevně neopodstatněné. "Pokud argumentovali tím, že vydáním daného rozsudku bylo porušeno právo na spravedlivý proces, pak tomu nelze přisvědčit," uvedl Knötig. Kožený s Vostrým mohou ještě podat ústavní stížnost. Museli by ale argumentovat porušením lidských práv. 

Svými rozsáhlými majetkovými podvody cenných papírů přivedli HPD k likvidaci. Soud označil Koženého jako iniciátora tunelování, Vostrý se pak podle něj podílel na některých obchodech. Zároveň vedl valné hromady, kde zatajoval akcionářům informace o stavu jejich portfolií. Muži také uskutečňovali takzvaná drancovací kolečka, při kterých převáděli akcie z jedné společnosti na druhou a zpět, ale za různé ceny.

Jsme oběti, hájí se

Přestože Kožený s Vostrým páchali trestnou činnost již před značnou dobou, uložily jim pražské soudy tresty na samé horní hranici trestní sazby. Důvodem je "astronomická výše škody" a mimořádně propracovaný způsob spáchání zločinu, který ovlivnil ekonomiku celého státu. Advokáti obou mužů vinu svých klientů od počátku odmítají, Kožený i Vostrý se považují za oběti politického procesu.

Kožený zbohatl počátkem 90. let na české kuponové privatizaci. V roce 1990 v Praze založil Harvardské fondy, které v první vlně kuponové privatizace získaly body od více než 800 tisíc držitelů investičních kuponů, což byla téměř desetina účastníků. Ve druhé vlně získala harvardská společnost 292 milionů investičních bodů, čímž se zařadila na třetí místo v úspěšnosti správců. Někdejší emigrant získal moc nad velkou částí české ekonomiky, jeho majetek se počítal v miliardách korun.

Oba odsouzení se před rozsudkem dlouhodobě skrývají v zahraničí. Kožený bydlí na Bahamách, Vostrý v Belize, kde získal občanství. Snahy českých úřadů o jejich vydání zatím končily bezvýsledně.