Ministerstvo životního prostředí (MŽP) prověřuje 21 problematických smluv za 173,3 milionu korun. Zkoumá i nynější tendr na nákup výpočetní techniky za 37 milionů či uzavřená výběrová řízení na bezpečnostní služby či ekonomický informační systém.

Resortu také hrozí, že by letos mohl přijít o 13 miliard korun z EU. Novinářům to dnes řekl ministr Richard Brabec (ANO) a jeho náměstci.

Ministerstva, v jejichž čele stojí lidé z ANO, procházejí hloubkovým auditem. MŽP zatím našlo 21 "potenciálně problematických smluv", pozastavilo třeba tendr na reklamní předměty. Omezit chce i externí poradenské služby. Už dřív resort na ně ukončil smlouvy za čtyři miliony korun.

Ministr chce poradce najímat až poté, co si s problémem neporadí lidé z ministerstva. Dnes představil svého jediného poradce Petra Kalaše, který byl před osmi lety několik měsíců ministrem životního prostředí v první Topolánkově vládě.

Ministerstvo podle náměstka Jana Landy prověřuje tendry na nákup výpočetní techniky za 37 milionů korun. Zjišťuje, jestli takové množství a konfigurace jsou nezbytné. Zabývá se i skončenými výběry na bezpečnostní služby, jejichž poskytnutí na čtyři roky má stát 300 milionů. Prověřuje se i tendr na ekonomický informační systém za 100 milionů. Smlouva na 50 milionů už se uzavřela, zbývající suma se přehodnocuje, uvedl Landa.

Podle náměstka Jana Kříže není v dobré kondici ani operační program životního prostředí a čerpání peněz z něj. Hrozí, že ČR letos přijde o 13 miliard a v příštím roce o pět miliard. Do konce roku 2015 by se mělo vyčerpat 61 miliard korun.

"Za šest let se vyčerpalo jen 54 miliard korun. Během dvou let musíme vyčerpat velké množství prostředků, které musí protéct Státním fondem životního prostředí," uvedl Kříž. Loni podle něj resort ztratil šest miliard. Ministerstvo chce prověřit "spící projekty". Od letoška do roku 2020 by nový operační program mohl z EU Česku poskytnout dalších 69 miliard.

Státní fond životního prostředí chce vyřizování žádostí urychlit. Místo půl roku by mělo trvat tři měsíce. Podle svého nového šéfa Petra Valdmana fond přijme dočasně 42 pracovníků a zaplatí je z peněz po zrušených tendrech. Má na to 60 milionů korun.

O peníze je možné žádat také z programu Nová zelená úsporám, a to od 1. dubna. Podpora směřuje tentokrát k rodinným domům, celkem by to mělo být 1,9 miliardy korun. Do dotací na výměnu kotlů má do konce letoška plynout 280 milionů. Polovinu peněz dává fond, polovinu kraj. Celkem 200 milionů ze sumy je určeno pro Moravskoslezský kraj, letos se počítá s vydáním 150 milionů korun.

Podle náměstkyně Bereniky Peštové je k hladkému čerpání peněz z EU potřeba zákon o posuzování vlivů na životní prostředí EIA či nový zákon o odpadech. Zákon o EIA by měl platit od ledna příštího roku, pokud by se ho nepodařilo přijmout, mohlo by mít Česko podle Brabce vážné potíže.

Resort se chce zaměřit i na čtveřici národních parků. Připravuje plán péče o Šumavu či návrh vyhlášky o zonaci. "Zdědili jsme tento materiál (vyhlášku) v dosti konfliktní formě," uvedl náměstek Vladimír Dolejský. Ministerstvo pracuje i na návrhu zákona o národním parku Křivoklátsko a vyhodnocuje postoj ministerstev, Středočeského kraje i svazu měst a obcí.

Ministr Brabec představil dosavadní zjištění v resortu i plány 39 dní po nástupu do funkce. Nechtěl prý čekat na nějaké kulaté výročí. V úřadu vyměnil všech pět náměstků i některé ředitele odborů. Nového šéfa má i Státní fond životního prostředí. Brabec by resort by rád stabilizoval do konce roku.

"Tohle je asi největší mazec, který jsem zažil. Některé věci, které řešíme za chodu, se nedají odsunout. Možná za rok to už bude klidnější," dodal ministr.