"Tento rybník je už moc kalný. Musíme ho vyčistit, aby se v něm dalo žít," prohlásil 12. března o České republice ředitel Transparency International David Ondráčka. Odstartoval tak projekt Rekonstrukce státu.

Do něj se zapojilo 19 neziskových organizací včetně NFPK Karla Janečka či Oživení, které chtěly prosazením devíti zákonů omezit v Česku korupci.

Nyní projekt slaví rok existence. Jeho autoři ale přiznávají, že moc důvodů k radosti nemají. Původně si mysleli, že do roka začne platit všech devět protikorupčních opatření - mezi nimi novela zákona o registru smluv, rozšíření pravomocí NKÚ nebo zákon o státní službě.

Jenže v srpnu se rozpustila sněmovna a téměř žádné rekonstrukční zákony už se neschválily.

"Očividně se to nestihlo. Předčasné volby byly čárou přes rozpočet, mnoho práce spadlo pod stůl," bilancuje uplynulý rok koordinátor projektu Jiří Boudal.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.