Pražský hrad nechce prozradit, kolik stála páteční oslava prvního výročí inaugurace prezidenta Miloše Zemana. Na akci bylo pozváno zhruba 260 lidí a její součástí byl koncert Hudby Hradní stráže. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes pouze uvedl, že na akci se neplýtvaly peníze daňových poplatníků.

"Na Hradě se konají desítky koncertů. V uplynulých letech se konaly například pravidelně koncerty Jazz na Hradě. Tomu odpovídala i tato akce," řekl Ovčáček na tiskové konferenci.

"V žádném případě jsme zbytečně neutráceli peníze daňových poplatníků. Vycházeli jsme ze stávajícího schváleného rozpočtu, který byl schválen Poslaneckou sněmovnou a v žádném případě nedocházelo k nadbytečnému utrácení. To je jediné, co k tomu můžu říct," uvedl mluvčí prezidenta.

Dodal, že "v rámci úspor" se koncertu zhostila Hudba Hradní stráže a "veškeré ostatní náklady vznikly v souvislosti s pohoštěním". "Maximálně šetříme peníze daňových poplatníků," řekl Ovčáček, aniž by alespoň rámcově vyčíslil vynaloženou částku.

Zemanova oslava nebyla podle dřívějšího Ovčáčkova vyjádření oficiální státní akcí, a proto na ni nebyli pozváni vrcholní politici. Do Španělského sálu podle mluvčího prezident pozval své podporovatele z prezidentské kampaně nebo některé členy Strany práv občanů – Zemanovců, jejíž je Zeman čestným předsedou. Pozval prý i osobnosti veřejného a kulturního života, konkrétní jména ale zveřejněna nebyla.

Zeman byl do prezidentské funkce uveden loni 8. března. O den dříve svůj druhý prezidentský mandát ukončil jeho předchůdce Václav Klaus.

Související