Český premiér bude ve čtvrtek v Bruselu jednat s dalšími lídry EU o dění na Ukrajině, o sankcích vůči Rusku, a také o energetické bezpečnosti. Před odjezdem poskytl rozhovor Hospodářským novinám.

V něm mimo jiné prohlásil, že další sankce vůči Moskvě nejsou na místě, že by ve finále poškodily tuzemskou ekonomiku. A také odmítl, aby se kvůli anexi Krymu předem zpochybňoval ruský účastník tendru na dostavbu Temelína.

HN: Říkáte, že by sankce proti Rusku negativně ovlivnily nezaměstnanost a ekonomický růst v Česku. Z čeho vycházíte? Máte pro to nějaká data?

Můžu odkázat na vyjádření Asociace exportérů, která zveřejnila určité odhady. Ruské trhy jsme vyklidili už v 90. letech, pak jsme se na ně velmi složitě vraceli. Kdybychom je měli vyklidit podruhé, museli bychom k tomu mít velmi vážný důvod. A to není otázka jednostranných iniciativ. Tím by se Česká republika pouze zesměšnila a dostala do velmi složité hospodářské situace.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.