Na dlouhou rodičovskou dovolenou byste měli zapomenout, vzkázala České republice ve svých nejnovějších ekonomických doporučeních Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

Místo toho navrhuje mateřskou a rodičovskou dovolenou zkrátit v součtu na jeden rok a zbylé takto uspořené peníze využít na funkční systém předškolní péče.

Rodiče, kterých je v Česku doma s dětmi 288 tisíc a z 98 procent jde o ženy, by tak neztráceli svou kvalifikaci, snáze by později hledali zaměstnání a mohli by bez delšího přerušení budovat profesní kariéru.

„Současný systém péče o malé děti v Česku má negativní vliv na kariéru žen a výši jejich platu. Ovlivňuje to i pozdější nerovnost v důchodech. Trh naopak přichází o vzdělané mladé ženy, jež současný systém z trhu práce prakticky zcela vyřazuje,“ řekl týdeníku Ekonom Jens-Christian Hoj, ekonom OECD, který se na zpracování aktuálního „Hospodářského přehledu“ pro ČR podílel.

Stanovisko OECD se opírá i o studii pražského institutu IDEA. Ta navrhuje, aby se po jednom roce částka odpovídající rodičovským příspěvkům přeměnila na poukaz opravňující k využití předškolních zařízení, což by mělo výrazně podpořit nabídku soukromých jeslí a školek. „Obojí dává smysl - jak pro ženy, tak pro veřejné finance,“ říká jeden z autorů, ekonom Daniel Münich.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.