Společnost s ručením omezeným

Zákon č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“) společníky společnosti s ručením omezeným posunuje o kus blíže ke společníkům čistě osobních společností. Projev takového posunu lze spatřit právě v úpravě práva společníků svým jednostranným jednáním ze společnosti s ručením omezeným vystoupit, což je typické pro společnosti osobní, u kterých je možné vypovědět společenskou.

Nedávná historie

Zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník (dále jen „obchodní zákoník“) společníkům vystoupit ze společnosti na základě svého jednostranného jednání neumožňoval. Přímo to obchodní zákoník uváděl ve svém ustanovení § 148 odst. 1, jehož začátek zní: „Společník nemůže ze společnosti vystoupit,…“.

Stejné ustanovení společníkovi pouze umožňovalo požádat soud, aby jeho účast ve společnosti zrušil. Soud o zrušení účasti společníka rozhodl za situace, kdy po společníkovi nebylo spravedlivé požadovat jeho další setrvání ve společnosti. Záleželo tudíž na posouzení okolností každého jednotlivého případu soudem, zda společník mohl společnost opustit či nikoliv.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.