Vyšetřoval - ještě jako policista - například miliardáře Pavla Tykače kvůli vytunelovaným investičním fondům. Od února je Libor Kazda ředitelem Finančního a analytického útvaru, bojujícího proti praní špinavých peněz, který například nechal zmrazit peníze ČEZ a pomáhal odhalit miliardový daňový podvod kolem Íránce Shahrama Abdullaha Zadeha.

Uvedl jste se ve velkém - zablokováním 300 milionů od ČEZ. To byla vaše práce?

Tak za prvé, to byla práce celého útvaru. A na tomto trestním oznámení se pracovalo zhruba měsíc a půl. Takže se začalo v době, kdy jsem ve funkci ještě nebyl.

Jaké máte důkazy, že došlo k praní peněz?

Bohužel, nikdy nekomentujeme obsah našich trestních oznámení. Minulý týden jsme udělali maximum: potvrdili jsme, že trestní oznámení existuje, protože se to už probíralo v médiích.

ČEZ říká, že to byla běžná transakce.

Proto je to oznámení o podezření ze spáchání trestného činu. A je na policii, aby tyhle okolnosti vyjasnila. Trestním oznámením ještě přece nikdo neřekl, že se stal zločin. Na druhou stranu, že to oznámení bylo relevantní, se dá odvodit od postupu policie - neuložila to ad acta, a zahájila určité úkony.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.