Mezinárodní měnový fond (MMF) se ve čtvrtek s Ukrajinou dohodl na půjčce ve výši 14 až 18 miliard dolarů (279 až 359 miliard korun), která by měla zemi otevřít cestu k dalším úvěrům a odvrátit tak hrozící bankrot.

"Mise dosáhla dohody s představiteli Ukrajiny o programu ekonomických reforem, které mohou být podpořeny dohodou o dvouletém záložním úvěru s MMF," uvádí se v prohlášení fondu. Dohoda, kterou ještě musí schválit vedení a výkonná rada MMF, by měla uvolnit zemi přístup k dalším úvěrům, celkem až 27 miliard dolarů.

Fond upozornil i na deficit bilance běžného účtu, nízkou konkurenceschopnost, stagnaci vývozu a HDP i na pokles devizových rezerv na kriticky nízkou úroveň.

Ukrajina se podle premiéra Arsenije Jaceňuka ocitla na pokraji ekonomického a finančního bankrotu. Pokud by nepřijala doporučení MMF, mohla by ekonomika letos klesnout až o deset procent. Vážným problémem podle premiéra bude očekávané zvýšení cen plynu z Ruska od 1. dubna o 79 procent.

Plyn podraží o padesát procent

MMF v roce 2011 zmrazil Ukrajině půjčky v hodnotě 15 miliard USD, protože Kyjev tehdy reformy odmítl uskutečnit. Ve středu ale Jaceňukova vláda oznámila, že zvýší ceny plynu pro domácnosti od 1. května o 50 procent a další zdražování budou pokračovat až do roku 2018.

To byl zřejmě první krok k dohodě s MMF. Jaceňuk ohlásil, že v rámci protikrizových opatření propustí na 24 tisíc z 249 tisíc státních zaměstnanců.

Mise MMF dorazila na Ukrajinu po únorovém převratu, kdy Kyjev odhadoval, že země bude během příštích dvou let potřebovat finanční pomoc kolem 35 miliard dolarů (téměř 700 miliard Kč). Situaci dále zhoršila ruská anexe poloostrova Krym.

Z Krymu se vracejí ukrajinští vojáci

Krymské velení ruských sil ve čtvrtek propustilo všechny ukrajinské vojáky a důstojníky internované během násilného obsazení vojenských objektů na Krymu. Část propuštěných ukrajinských vojáků už během noci dorazila do Kyjeva. Otevřena však zůstává otázka případného vrácení ukrajinské výzbroje.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov ve středu v parlamentu prohlásil, že vojáci, kteří se nezpronevěřili vojenské přísaze a projevili statečnost, budou vyznamenáni.

Před poslanci Turčynov uvedl, že během únorových bojů v kyjevských ulicích většina lidí zahynula kulkami vypálenými z policejních zbraní. Vyšetřování krveprolití, které si vyžádalo více než stovku životů, sice nepostupuje nejrychleji, ale "dotáhneme ho až do konce a ten nastane, až všichni – zabijáci a objednavatelé – budou sedět na lavici obžalovaných", řekl úřadující prezident.

Řádná hlava státu má vzejít z předčasných voleb, jejichž první kolo se má odehrát 25. května. V klání by neměla chybět ani jedna z klíčových postav moderní ukrajinské historie. "Požádám sjezd strany Vlast, který se uskuteční 29. března, aby mě nominoval jako kandidátku na nejvyšší státní funkci," oznámila někdejší dvojnásobná premiérka Julija Tymošenková.

Související