Brněnská Masarykova univerzita (MU) nabídla místo ruskému historikovi a religionistovi Andreji Zubovovi. Na síti Twitter to uvedl rektor univezity Mikuláš Bek. Zubov byl v pondělí definitivně vyhozen z moskevské diplomatické akadamie MGIMO za kritiku ruské anexe poloostrova Krym.

"Akademická obec Masarykovy univerzity je citlivá na situace, kdy je akademikům ukončen pracovní poměr pro kritiku státu, která je vedena v duchu demokracie a svobody. Máme za sebou historickou zkušenost, kdy celé generace našich učitelů měly zničené kariéry jen proto, že akademici byli kritiky státu," uvedl rektor MU Mikuláš Bek v tiskové zprávě.  

"Z úcty k osudům vlastních pedagogů, kteří byli takto postiženi, nabízíme pozici profesorovi, který je excelentním historikem s mezinárodní reputací a zároveň člověkem s originální kritickými názory na dění kolem sebe," doplnil.

Podle tiskové mluvčí MU Terezy Fojtové má o pedagogické působení ruského profesora zájem konkrétně Fakulta sociálních studií. Profesor podle univerzity na nabídku reagoval s tím, že má zájem Masarykovu univerzitu navštívit v rámci své brzké návštěvy ČR.

V Rusku známého vědce se rektor MGIMO pokusil vyhodit už počátkem března, odpor Zubovových kolegů mu v tom ale tehdy ještě zabránil. Zubov vyhazov považoval za nezákonný a oznámil, že se bude se hájit soudní cestou. Učitelem MGIMO byl dvacet let.

Nabídku univerzity oznámil její rektor na Twitteru

Podle prohlášení školy profesor Zubov "vědomě a opakovaně porušoval akademická pravidla". Jeho postoj k zahraniční politice Ruska "vyvolává rozhořčení v univerzitních kruzích a poškozuje vzdělávací a výchovný proces". Vedení MGIMO v prohlášení uvedlo, že kritiku krymské anexe nemůže strpět kvůli tomu, že školu přímo řídí ruské ministerstvo zahraničí.

Zubov vyvolal pozornost médií svým článkem v listu Vedomosti, v němž srovnával ruskou okupaci Krymu s politikou nacistického Německa před druhou světovou válkou, zejména s takzvaným anšlusem Rakouska a s okupací Československa. Text publikovala i názorová sekce IHNED.cz.

Vedení MGIMO už tehdy pohrozilo uznávanému profesorovi výpovědí. Později ale vydalo prohlášení, že za veřejně projevený názor nikdo Zubova trestat nebude.

"Ano, čekal jsem ji. Já rozumím, jaká je situace u nás v MGIMO, jaké jsou nálady v celé společnosti. Chápal jsem, že mohu přijít o práci," řekl Zubov v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Související