Rozhodčí soud v pátek projednal seznam prací za 1,34 miliardy korun nutných k jejímu dokončení a rozhodl o dostavbě tunelu Blanka. Stavební firma Metrostav musí dopravní stavbu dokončit do pěti měsíců.

Praze soud uložil povinnost firmě zaplatit přes čtyři miliardy korun. Smlouvy mezi Prahou a Metrostavem jsou podle soudu platné.

"Rozhodnutí považuji za velký úspěch," řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Stejně se vyjádřil i mluvčí Metrostavu František Polák. "Rozhodnutí soudu vítáme," uvedl.

Stavaři jsou podle něj schopni na stavbu vrátit okamžitě po zaplacení dlužné částky. "Ve chvíli, kdy Praha pošle peníze, budeme schopni zaplatit subdodavatelům, což nám umožní obnovit práce," řekl Polák.

"Potvrdilo se, ze arbitráž je tou správnou cestou. Ostatní varianty by znamenaly miliardové ztráty a otevření tunelu v nedohlednu," komentoval rozhodnutí primátor Tomáš Hudeček.

Arbitráž tím ale nekončí. Metrostav totiž ve čtvrtek rozšířil žalobu proti Praze. Žádá proplacení další, údajně poslední části dluhu ve výši jedné miliardy.

Arbitři o pokračování stavby rozhodli ale až na třetím jednání. První jednání odročili a vyžádali si další technické detaily. Na těch se zástupci Metrostavu a Prahy dohodli na začátku dubna. Shodli se i na co nejkratším termínu otevření, který zůstává v září. Minulý týden si zase Metrostav vyžádal čas na prostudování dalších dokumentů dodaných Prahou. 

Termín pro rozhodnutí soudu končí příští týden. Proto pokud by arbitři v pátek nerozhodli, musel by soud vracet poplatek, který Metrostav zaplatil za zrychlené řízení. 

Seznam prací za 1,34 miliardy korun už posvětili i pražští radní. Povedlo se jim to ale až na druhý pokus. Pokud by měl být tunelový komplex otevřen ještě na přelomu srpna a září, jak nyní doufají radní, museli by se dělníci na stavbu vrátit ještě v průběhu dubna.

Řešit bude pravděpodobně i první část dluhu, kvůli kterému Metrostav hlavní město loni zažaloval. Žalobu nakonec Metrostav ve čtvrtek ještě rozšířil o další miliardu korun. Jde mimo jiné o peníze za Trojský most. Celková částka za nezaplacené faktury tedy činí 3,7 miliardy korun. 

Právě na výsledku arbitráže závisel termín otevření.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.