Turecký Nejvyšší soud ve středu nařídil okamžité zrušení vládního zákazu mikroblogové sítě Twitter, který označil za nezákonný. Učinil tak několik dní po obecních volbách, v nichž strana premiéra Recepa Tayyipa Erdogana s přehledem vyhrála.

Kabinet zavedl tvrdou internetovou cenzuru v závěru předvolební kampaně, v níž se právě prostřednictvím Twitteru a rovněž zakázaného videoportálu YouTube dostávaly na veřejnost nahrávky zpochybňující bezúhonnost čelných představitelů státu.

Podle agentury AFP se soud shodl na nálezu jednomyslně s tím, že zákaz porušuje ústavní právo na svobodu projevu. O rozhodnutí soudu informoval na Twitteru Yaman Akdeniz, profesor práva z istanbulské univerzity Bilgi. "Vyhráli jsme svůj boj," sdělil.

Nejvyšší soud nařídil zrušit blokování internetové platformy a poslal příslušný příkaz tureckému telekomunikačnímu úřadu (TIB) a vládě, uvedla turecká televize.

Twitter byl zablokován od 20. března, tedy deset dní před volbami, přímo na Erdoganův pokyn. Tři dny před volbami pak cenzura zasáhla i YouTube a televizní stanici Kanaltürk, která je známá svou kritikou tureckého premiéra.

Tureckou vládou otřásá v posledních měsících obrovský korupční skandál. Erdogan tvrdí, že celý případ je rozsáhlým spiknutím proti jeho kabinetu a hlavně proti němu samotnému. Za spiknutím prý stojí jeho vlivný rival, umírněný islámský duchovní Fethullah Gülen, jehož stoupenci měli vždy blízko k policii a justici.

Na internetu se už dříve objevila nahrávka, v níž údajně Erdogan radí synovi, jak ukrýt nashromážděné miliony. Na YouTube se pak objevilo video, na kterém šéf tureckých tajných služeb hovoří s ministrem zahraničí a velitelem armády o případné vojenské intervenci v sousední Sýrii.

Cenzuru zkritizovala Evropská unie i Spojené státy.