Mezi kandidáty na anticenu Ropák za antiekologický čin roku je prezident Miloš Zeman i exministr životního prostředí Tomáš Podivínský. Hlava státu je nominována za podporu stavby vodního kanálu Dunaj–Odra–Labe, někdejší ministr životního prostředí za souhlas se stavbou dalších dvou bloků jaderné elektrárny v Temelíně.

"Kandidátů na Ropáka máme již okolo 25, přičemž prezident a exministr patří mezi ty nejžhavější," uvedl Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země, které anketu pořádá. Připomněl, že stavbu kanálu i dostavbu Temelína dlouhodobě kritizují ochránci přírody, protože by podle nich tyto projekty poškodily životní prostředí.

Jejich obhájci ale upozorňují na to, že vytvoření kanálu by pomohlo k rozvoji lodní dopravy a dostavba dvou bloků Temelína by podle Podivínského přispěla k větší energetické stabilitě ČR.

Ropák bude letos udělen po dvaadvacáté. Spolu s ním vyhlásí ekologové již po devatenácté Zelenou perlu, což je anticena za největší protiekologický výrok loňska. Na ni je již 40 kandidátů.

Je mezi nimi například předseda politického hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, který v jednom ze svých výroků nazval ochránce přírody ekoteroristy. Ke kandidátům patří také někdejší šéf Ředitelství vodních cest ČR Jan Skalický za výrok, v němž propagoval rozsáhlé a podle ekologů k přírodě nešetrné úpravy koryta řeky Labe.

Loni dostal anticenu Ropák tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), a to zejména za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území Natura 2000 nebo podporu výstavby dvou jaderných bloků v Jaderné elektrárně Temelín.

Ekologové mu vytýkali zejména nečinnost ve funkci. Zelenou perlu za antiekologický výrok dostal tajemník někdejšího prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl za výrok kritizující cyklisty.