Na velké evropské definitivní zrušení roamingu můžeme mít různé názory. Většinu z nich pěkně shrnuje diskuse mezi publicistou a podnikatelem Patrickem Zandlem a kandidátem do europarlamentu za Svobodné Jiřím Rybářem. Mohli by si, pravda, trochu míň nadávat, ale na české poměry to je docela slušné (blbý vtípek je záměrný). Oba mají, jak se říká po anglicku, point. V podstatě to je diskuse mezi odbornou znalostí a obecným principem. Otázky digitálních technologií se stávají stále ve větší míře otázkami politickými; v tomto smyslu jde o modelový spor, jakých nás v budoucnu čekají desítky. A bylo by nebezpečnou chybou myslet si, že v nich rozhodne věcná znalost a hledání pravdy.

Jinak ovšem: hlasový roaming bude tak jako tak za pár let mrtvý. Skype, Viber, WhatsApp a jejich budoucí lepší následníci z něj udělají záležitost stejně zbytečnou, jako jsou dnes pevné linky v hotelových pokojích. Oč jde a půjde stále víc, jsou datové tarify — národní i mezinárodní. Úředníci zatím bojují minulou válku. Hlasové služby ve formě VoIP se navíc dají integrovat s jinými aplikacemi — nemusíme pořád telefonovat tak jako v devatenáctém století.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru