V druhé polovině května budou lidé volit zástupce do europarlamentu. Ještě předtím, 1. května, uplyne přesně deset let od chvíle, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie.

Její představitelé vydali během té doby řadu nařízení či doporučení, která mezi lidmi vzbudila rozruch. Kritiku si vysloužil hlavně zákaz prodeje standardních žárovek. Už brzy ale kvůli úspoře energie zmizí z pultů i výkonné vysavače.

Zřejmě nejčastěji je však EU kritizována za nařízení, které neexistuje. Týká se tvaru banánů a okurek. Unie totiž u ovoce a zeleniny stanovuje pouze standardy kvality. Nenařizuje tedy, jaký mají mít v obchodech tvar.

Přečtěte si 10 nařízení/doporučení EU, která rozpoutala diskusi:

1. Zákaz výkonnějších vysavačů

Od září se nebudou moci prodávat vysavače s příkonem nad 1 600 W. V roce 2017 navíc zmizí z pultů i ty s příkonem vyšším než 900 W. Cílem tohoto opatření je šetřit energii. Kritici ale namítají, že lidé budou muset kvůli nižšímu výkonu luxovat déle, a paradoxně tak k žádné úspoře nedojde.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.