Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve středu nezvolila svého ředitele v prvním ani druhém kole. Ani jeden z pětice kandidátů totiž nezískala nadpoloviční většinu hlasů, tedy aspoň čtyři. Do druhého kola volby postoupili dva kandidáti s největšími počty hlasů.

Podle neúspěšného adepta Adriana Portmanna Rada ÚSTR vyřazovala kandidáty z tendru na ředitele nezákonně. Portmann žádá radu o nápravu, v opačném případě se bude bránit i soudně.

Volbu kritizuje i další vyřazený uchazeč Karel Světnička a Konfederace politických vězňů ČR dokonce označila výběrové řízení za podvodně zorganizované a požaduje zrušení celého tendru na výběr ředitele ústavu. Jinak bude požadovat odvolání členů rady ÚSTR.

Dosavadní první náměstek ÚSTR Zdeněk Hazdra získal v minulém kole tři hlasy, francouzská historička Muriel Blaiveová hlasy dva. 

Ještě před prvními dvěma koly řízení byla největší favoritkou Blaiveová, která získala největší počet ve druhém kole výběrového řízení, kde získala 50,88 bodů.  V prvním i druhém kole volby pak skončila až za Hazdrou. Blaiveová kandidovala na ředitelku ústavu už v roce 2010 a krátce byla také členkou vědecké rady ÚSTR.

"Ústav je pro mě srdeční záležitostí, domnívám se, že by měl napravit nesystematičnost v českém přístupu ke komunistické minulosti," řekla časopisu Respekt Blaiveová, které komunistické Československo připomíná francouzské vyrovnávání se s vichistickým režimem.

S Blaiveovou ale mají problém odbory, podle kterých uvedla ve svém životopisu nepravdivé informace o předešlých manažerských zkušenostech, a to jí také pomohlo k tomu, aby dostala nejlepší bodové ohodnocení.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.