Švýcarští piloti Bertrand Piccard a André Borschberg představili ve Švýcarsku nový letoun na solární pohon, s nímž chtějí příští rok uskutečnit let kolem světa. Stroj Solar Impulse 2 je podle nich schopen vydržet ve vzduchu prakticky pořád.

Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí jednosedadlového solárního letounu Solar Impulse, s nímž oba piloti už provedli řadu úspěšných cest, včetně nepřerušovaného nočního letu.

Loni s ním po etapách přeletěli napříč Spojenými státy. O rok dříve letoun zvládl po etapách cestu z Maroka do Švýcarska a zpět. Šlo o první mezikontinentální let v letadle na sluneční pohon.

Vylepšený stroj Piccard a Borschberg poprvé předvedli světu na letecké základně Payerne na západě Švýcarska. Solar Impulse 2 má zejména dokonalejší baterie, jež uchovávají energii získanou ze slunce s pomocí 7200 fotovoltaických článků.

Tyto články pokrývají masivní křídla, jež mají rozpětí 72 metrů, tedy o osm metrů více, než měl předchozí prototyp. Přestože toto rozpětí je dokonce větší než u Boeingu 747 Jumbo Jet, Solar Impulse 2 má hmotnost pouhých dvě a půl tuny, tedy zhruba jako větší auto.

Borschberg se před novináři rovněž pochlubil, že nový letoun je rovněž vyroben z lehčích materiálů než předchozí verze a má také výkonnější elektromotory. Poukázal i na pohodlnější sezení, které je velmi důležité. I když totiž bude plánovaná cesta kolem světa rozdělena na etapy, pomalá letová rychlost znamená, že letoun bude muset při dlouhých přeletech přes oceány setrvat ve vzduchu nepřetržitě i několik dní.

Celá cesta kolem světa je podle Borschberga rozdělena do 20 letových dnů rozvržených do několika měsíců.

Solar Impulse 1 vs Solar Impulse 2

Solar Impulse 1 vs Solar Impulse 2