Po delší době se ve čtvrtek v Praze objeví generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Nepůjde však pouze o zdvořilostní návštěvu. Rasmussen přiváží zprávu, která nebývale kriticky hodnotí schopnosti Česka přispívat ke společné bezpečnosti: pokud prý země nepřidá peníze na armádu, v případě skutečné války nebude alianci příliš platná.

"Jestli se situace nezmění, Česká republika bude mít vážné problémy poskytnout svůj přiměřený příspěvek do aliančních operací," uvádí dokument NATO, který mají Hospodářské noviny k dispozici.

Ačkoli je analýza psaná diplomatickým žargonem, ministerstvo obrany ji čte jednoznačně. "Víme, že je to nejhorší hodnocení za posledních minimálně pět let," připouští státní tajemník ministerstva Daniel Koštoval. Dokument znamená určitý předěl ve vnímání země očima spojenců. Zvláště domácí politici až dosud tvrdili, že Česku se dostává zpravidla jen pochvalných slov.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.