Na ministerstvu životního prostředí použili úředníci v minulých letech u 14 projektů za více než miliardu netransparentně takzvané losovačky. Jde o způsob výběrového řízení, který umožňuje manipulaci při hledání vítěze zakázky.

Oznámil to po kontrole nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jeho úřad vzápětí podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Audit prověřoval 88 projektů, u nichž šlo i o evropské dotace, od konce roku 2010 až do konce loňského roku. V té době byli ministry životního prostředí Pavel Drobil, Tomáš Chalupa (oba ODS) a Tomáš Podivínský (nestraník).

Zadavateli uvedených projektů byly obce, které tak zřejmě budou muset vrátit dotace. Trestní oznámení podalo ministerstvo v jednom případě, a to konkrétně u dostavby a rekonstrukce vodovodní sítě za téměř 80 milionů korun v Úvalech u Prahy.

Netransparentní se ukázaly být projekty, které se týkaly především kanalizací nebo čističek odpadních vod, například v Březové nad Svitavou, Frýdlantu nad Ostravicí nebo Milovicích. Patří mezi 13 projektů, u nichž organizátor nevyhověl možnosti prověřit zařízení nebo účastníci měli o losování pochybnosti a zadavatel se jimi nezabýval.

Podle Davida Libigera, tehdejšího jednatele společnosti Allowance, která většinu losovaček organizovala, bylo vše v pořádku. "Společnost Allowance nikdy nevlastnila, neprovozovala žádné losovací zařízení a neorganizovala úkon losování," řekl Libiger. Na losování si podle něj najímala další firmu, která právě losovací zařízení vlastnila.  

"S touto firmou měla platnou smlouvu, v které mimo jiné dodavatel ručil za provedení losování v rámci tehdy platného znění zákona. Navíc každému losování byl právě z důvodu transparentnosti přítomen ze zákona státní notář, což je prokazatelně uvedeno ve všech zápisech," dodal. 

Losování sloužilo k užšímu výběru kandidátů na dodavatele. Z původních například dvaceti jich vylosovalo pět až deset, kteří pak předložili konkrétní nabídku včetně ceny. Využití losovaček proto, že vyhodnocení dvou desítek návrhů by bylo složité, ale Brabec odmítá. "Nechápu, proč vlastně obce k losování přistupovaly. Posoudit nabídky rozhodně nebylo tak náročné," uvedl ministr.

Obce ale podle něj mohly žít v domnění, že je všechno v pořádku. I tak po nich ministerstvo požaduje vrácení 10 až 25 procent dotací. "Bohužel případné korekce (vrácení části dotace) dopadnou na obec a je potom otázka, jakou měla smlouvu uzavřenou s administrátorem," uvedl Brabec. Podle jeho náměstka Jana Kříže je překvapivé, že systém vůbec umožnil tolik losování. Zda a kdo nese odpovědnost, musí podle Brabce posoudit policie a státní zastupitelství.

Odpovědné jsou obce

V Úvalech hrozí, že budou muset vrátit celou dotaci, pokud bude orgány činnými v trestním řízení prokázáno, že byl spáchán trestný čin. V souvislosti s tím podalo MŽP v úterý trestní oznámení na neznámého pachatele k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

„Situace je zcela nepochybně velmi vážná. Vzhledem k výši korekcí, které budeme uplatňovat prostřednictvím finančních úřadů, může dojít k zásadnímu ohrožení některých projektů, které jednotlivé obce realizují. Zadavatel, tedy obec, byl však povinen zajistit transparentnost a zákonnost veřejné zakázky, svěřením realizace zadávacího řízení jiné osobě se této povinnosti ve vztahu k finančním dotacím nezbavil,“ řekl náměstek ministra pro fondy EU Jan Kříž.

Dvě trestní oznámení podalo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle jeho šéfky Michaely Marksové Tominové na něm panoval chaos a ministerstvo přišlo špatným hospodařením o miliardu korun. Oznámení se tak týká možného ohrožení chodu ministerstva a kybernetické bezpečnosti. Druhé ministerstvo podalo kvůli podezření na podvod na vládě nebo na antimonopolním úřadu. 

O podání trestního oznámení uvažuje i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poté, co nechal provést audit Státního úřadu pro kontrolu léčiv. Ten zjistil nevýhodné smlouvy nebo zbytečné výdaje na mzdy. Nestandardní licenční ujednání mohla vést k výdeji až 300 milionů korun, na nevýhodném pronájmu kanceláří úřad ztratil dalších 20 milionů korun.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí. 

Související