Dáme větší pravomoci kontrolorům, kteří by měli hlídat hospodaření se státním majetkem? Pustíme je i do krajských či městských firem? Takové otázky si teď kladou poslanci. A čeká se vášnivá diskuse.

Přitom v sousedních státech něco podobného již funguje. V Německu a Rakousku mohou kontroloři vstoupit do podniků, ve kterých má stát či samospráva alespoň poloviční podíl.

Na Slovensku a v Polsku nijak omezeni nejsou, mohou tedy hlídat firmy s libovolně velkou majetkovou účastí státu nebo místní samosprávy.

Okolní země se totiž řídí Limskou deklarací z roku 1977, která státům doporučuje, aby kontrolorům umožnily vstup do podniků, kde má vláda či samospráva podstatný podíl.

V Česku něco takového nefunguje.

Nejvyšší kontrolní úřad sice může poslat audit do státního a národního podniku (například do České pošty, Budějovického Budvaru), ale do akciových společností s majetkovou účastí státu (ČEZ, České dráhy) či krajských a obecních firem nikoliv.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.