Občanským demokratům hromadně odcházejí členové. Jejich počet aktuálně klesl na třetí nejnižší číslo od založení strany v roce 1991.

Po volebním fiasku v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny se dal pokles členů předpokládat. Stranické příspěvky jich nakonec zaplatilo pouze 18 014.

Ještě v loňském roce byl jejich počet o tři a půl tisíce vyšší a přesahoval 21,5 tisíce členů. Propadu nezabránil ani nástup nového předsedy Petra Fialy, který požaduje obrodu strany. Představil už i projekt Ta pravá ODS, který by podle něj měl nová pravidla pro stranické orgány i reformu manažerské sítě.

Fiala navíc vnímá statistiky pozitivně. "V neděli uplynulo 23 let od založení strany, která má dnes stejný počet členů jako v roce svého vzniku. Stojíme tak na novém začátku," tvrdí Fiala.

A jako jeden ze zásadních důvodů odlivu považuje i zrušení několika velkých oblastních sdružení v Praze a ve středních Čechách. To však prý zároveň stranu očistilo.

"ODS opustili ti, kteří v době, kdy byla ve vládě, spatřovali v členství příležitosti pro osobní prospěch a obohacení. Dnes zůstali ti, kteří – stejně jako v roce 1991 – nečekají od politiky primárně vlastní užitek, ale sdílejí podobnou představu o společnosti," dodal Fiala s tím, že se také hlásí noví členové.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.