Policisté v pátek zasahovali v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Důvodem zásahu je podezření z vydání a distribuce knihy, která šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám. ČTK to řekl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Policie v Islámské nadaci v centru Prahy zůstala přes noc do sobotního dopoledne. Ještě po půlnoci v okolí parkovalo osm policejních aut a u vchodu k nadaci hlídkovala dvojice členů zásahové jednotky, zjistila ČTK. Policie stále neuvedla, kolik lidí zadržela.

Podle Hantáka detektivové začali provádět úkony trestního řízení vedeného pro podezření konkrétního člověka. Zásah spočíval v zadržení podezřelého a v domovních prohlídkách a prohlídkách dalších prostor, mezi něž patří například mešity, kde se pravidelně shromažďuje větší množství lidí.

Policisté by údajně mohli v mešitách zasahovat kvůli knize Základy tauhídu-Islámský koncept Boha. Bývalý muslim Lukáš Lhotan dnes ČTK řekl, že kvůli knize nedávno podal trestní oznámení. Podle něj jsou v ní extrémní muslimské názory a vydalo ji Ústředí muslimských obcí v ČR s Islámskou nadací. Jejich vyjádření se ČTK nepodařilo získat.

Hanták odmítl komentovat počet zatčených. Podle zpravodajů ČTK nejprve policisté při zásahu v Islámské nadaci v centru Prahy odvezli v antonu pět spoutaných mužů, pak ovšem odváželi další zadržené. Jejich počet se tak celkem pohyboval kolem deseti. Není však jasné, zda byli zadrženi kvůli podezření policie nebo zda třeba u sebe neměli doklady. V mešitách byli převážně cizinci.

Desítky policistů zasahovaly třeba v Islámské nadaci v ulici Politických vězňů nedaleko Václavského náměstí, odkud si policie v antonu odvezla pět spoutaných mužů. V Islámské nadaci je modlitebna, kde se konají přednášky, kurzy arabštiny i páteční kázání v arabštině a češtině.

Podle přímých účastníků zásahu v centru Prahy policisté narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam a scházejí se při ní v mešitě jako při bohoslužbě. Podle svědků bylo uvnitř mešity kolem stovky lidí. "Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popisoval zásah novinářům jeden z mužů poté, co byl z mešity propuštěn.

Uvnitř mešity byl také první tajemník indonéského velvyslanectví Wahono Yuliano, který byl na modlitbě s dalšími zaměstnanci ambasády. Popsal, že dovnitř vešli ozbrojení policisté a řekli lidem v mešitě, aby zůstali na zemi. "Někteří lidé s nimi chtěli diskutovat, oni ale diskutovat nechtěli," řekl Yuliano. Podle dalších svědků byli nejprve z mešity propuštěni nemocní lidé a lidé s dětmi, pak diplomaté. Další tam nadále zůstávali.

Podle Yuliana byli zástupci ambasády propuštěni až po hodině a půl, přestože se chtěli prokázat diplomatickými dokumenty. Policie to prý odmítla. "Žádáme české úřady, aby respektovaly ambasádu, diplomaty a jejich doprovod," řekla novinářům pracovnice indonéského konzulátu, která před mešitou čekala na své kolegy.

Poměrně rozezleni vycházeli ven z mešity i další propuštění lidé, kteří většinou zásah nechápali a neznali podrobnosti. Někteří tvrdili, že jsou turisté na dovolené a šli se pouze pomodlit. Před mešitou také čekala řada příbuzných na rodinné příslušníky, kteří byli uvnitř. Jako jeden z prvních vyšel ven otec v doprovodu dvou malých dětí, které plakaly. "Nikdo nám vůbec nic neřekl," řekl novinářům.

Nejznámějším případem, kdy se policie a poté i soudy zabývaly prodejem kontroverzní knihy, bylo vydání nekomentovaného českého překladu díla Adolfa Hitlera Mein Kampf. S tím přišlo na trh v březnu 2000 nakladatelství Otakar II. vedené Michalem Zítkem, na kterého byla v listopadu 2000 podána obžaloba kvůli údajné podpoře a propagaci hnutí potlačujících lidská práva.

Soudy nejprve Zítka odsoudily k podmínce, v březnu 2005 jej ale Nejvyšší soud zprostil viny. V platnosti ale zůstala pokuta 60.000 korun, kterou vyměřil pražský městský soud internetovému prodejci Zítkem vydané knihy Vítu Vařákovi.

Související