Vítězem voleb do Evropského parlamentu by se podle dubnového výzkumu agentury CVVM stalo hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho podpora se zvýšila z březnových 24 na 25 procent. Naopak hlasů pro ČSSD ubylo z 23 na 20 procent. TOP 09 si uchovala podporu 10 procent voličů.

Za touto trojicí se seřadily KSČM s devíti procenty (od března ztratila dva procentní body), KDU-ČSL s osmi procenty (nárůst o tři procentní body) a ODS se sedmi procenty (nárůst o jeden procentní bod).

Z ostatních stran by šanci získat europoslance měla Strana zelených se čtyřprocentní podporou, která se od března o jeden procentní bod polepšila. Stejně velký úbytek hlasů naopak postihl Okamurovo hnutí Úsvit přímé demokracie, které by mělo podporu jen dvou procent voličů.

V tom se výsledky CVVM dost liší od nedávného volebního modelu společností Herzmann a Data Collect, podle něhož by Úsvit volilo 8,9 procenta lidí a lidovci by naopak dostali méně než čtyři procenta hlasů.

Evropských voleb se chce podle CVVM nadále zúčastnit pouze třetina voličů, i když ochota jít k volbám se aktuálně snížila z březnových 34 na 32 procent.

CVVM také upozornilo na to, že deklarovaná účast v průzkumu je nižší než podle šetření z jara 2009, kdy se snižovala na 40 procent. Skutečná účast v českých eurovolbách před pěti lety činila jen 28,2 procenta.

O tom, že se letos budou volit europoslanci, vědělo podle průzkumu 68 procent lidí, třetina dotázaných se chce rozhodnout podle programu kandidujících stran, 30 procent podle osobností kandidátů, pro 35 procent je důležité obojí.

Naopak pouze pro necelou desetinu dotázaných budou při rozhodování hrát hlavní roli unijní témata, zatímco pro 43 procent to jsou domácí témata. Obojí pokládá za stejně důležité 47 procent dotázaných.

Související