KDU-ČSL má sice v europarlamentu jen dva zástupce, ze všech českých stran má ale paradoxně největší vliv. Je totiž součástí klubu Evropská strana lidová, který sdružuje 273 z celkem 765 poslanců, a je tak nejsilnější frakcí.

Význam frakcí tkví v tom, že si domlouvají společnou strategii a poté většinou hlasují jednotně. Když tedy tato skupina podporuje nějaké opatření, je pak snadnější ho prosadit.

Při eurovolbách proto není až tak důležité to, jak se umístí jednotlivá strana, ale jak v celé Evropě dopadnou partaje s podobným smýšlením.

V současnosti existuje v europarlamentu sedm frakcí. Například ODS je součástí 57členné skupiny Evropských konzervativců a reformistů, ČSSD zaujala místo v 196členné Progresivní alianci socialistů a demokratů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.