Evropa a celý svět považují Rusko za svého nepřítele – ruský prezident Vladimir Putin získává popularitu právě tím, že ve společnosti živí tuto myšlenku. Prohlásil to ruský historik Andrej Zubov, který v pátek přednášel na brněnské Masarykově univerzitě. 

Škola byla jednou z těch, které mu nabídly místo, když jej vyhodila moskevská diplomatická akademie kvůli kritickému článku Už to tady bylo. Proč práci v Brně či jinde ve světě odmítl? Je prý třeba vzdělávat ruské studenty a oživovat jejich myšlení: „Jako občan cítím závazek pracovat ve své zemi.“ Moskevská univerzita později jeho vyhazov odvolala.

Jako historik analyzuje současný vztah Ruska k Evropě s ohledem na historický vývoj země. V devatenáctém století mělo Rusko poměrně blízko k Evropě, vše se ale změnilo s Říjnovou revolucí a nástupem komunismu. Právě komunistické praktiky se podle Zubova vracejí a může za to prezident Vladimir Putin.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.