Podnikatel Vladimír Sitta, jeden ze svědků v údajné korupční kauze Iva Rittiga a jízdenek pro pražský dopravní podnik, chce žalovat český stát o 200 milionů korun. 

Sitta žádá finanční kompenzaci za to, že kvůli postupu úřadů přišel o 43 procent akcií v papírně Neograph – firmě namočené do údajného záměrného předražování jízdenek pro Prahu a dnes přejmenované na Security Paper Mill. Sitta v ní původně vlastnil poloviční podíl, ovšem už více než dva roky v ní vede vnitrofiremní spory o vliv.

„Vznikla mi škoda a chci ji nahradit,“ říká podnikatel. 

Žalobu na stát chce podat zejména proto, že za ztrátou majetku vidí chyby byrokratického aparátu – především justice.

Žalobkyně pražského městského státního zastupitelství Dagmar Máchová mu totiž napřed zakázala kvůli obvinění v jedné z linií spletité kauzy Neograph hlasovat na valné hromadě. A než jiný úřad během čtyř měsíců donutil Máchovou hlasovací práva Sittovi vrátit, valná hromada se bez Sittova vlivu uskutečnila a majetkové podíly se na ní významně přeskupily v Sittův neprospěch.

Shromáždění se přitom konalo jen dva týdny po rozhodnutí o zabavení Sittových akcií a zákazu hlasování.

Akcie skoupil prokurista

Nynější statutární ředitel Michael Broda na ní nechal prohlasovat navýšení základního jmění. Pak skoupil nově vydané akcie, jež měly pokrýt údajné dřívější firemní dluhy, a hladce tak bez Sittovy hlasovací pravomoci firmu ovládl.

Na Sittu zbylo zhruba sedm procent a postup žalobkyně, která sama během čtyř měsíců zvrátila své rozhodnutí, považuje za faul. „Vždyť by bývalo stačilo, kdyby mi zabavila akcie a nechala mě alespoň hlasovat. Pak bych nikdy nemohl o podíl přijít,“ tvrdí Sitta.

Michael Broda se k událostem na předvánoční valné hromadě nechce podrobně vracet.

„Všechny informace jsou veřejně dostupné a nad rámec toho se nechci z důvodu stabilizace společnosti vyjadřovat,“ napsal v SMS Broda, který do firmy přišel jako krizový manažer poté, co se koncem roku 2011 rozhořely spory o vlastnictví mezi Sittou a majitelem druhé poloviny firmy Janem Janků – kamarádem a obchodním partnerem Iva Rittiga.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.