Podnikatel Vladimír Sitta, jeden ze svědků v údajné korupční kauze Iva Rittiga a jízdenek pro pražský dopravní podnik, chce žalovat český stát o 200 milionů korun. 

Sitta žádá finanční kompenzaci za to, že kvůli postupu úřadů přišel o 43 procent akcií v papírně Neograph – firmě namočené do údajného záměrného předražování jízdenek pro Prahu a dnes přejmenované na Security Paper Mill. Sitta v ní původně vlastnil poloviční podíl, ovšem už více než dva roky v ní vede vnitrofiremní spory o vliv.

„Vznikla mi škoda a chci ji nahradit,“ říká podnikatel. 

Žalobu na stát chce podat zejména proto, že za ztrátou majetku vidí chyby byrokratického aparátu – především justice.

Žalobkyně pražského městského státního zastupitelství Dagmar Máchová mu totiž napřed zakázala kvůli obvinění v jedné z linií spletité kauzy Neograph hlasovat na valné hromadě. A než jiný úřad během čtyř měsíců donutil Máchovou hlasovací práva Sittovi vrátit, valná hromada se bez Sittova vlivu uskutečnila a majetkové podíly se na ní významně přeskupily v Sittův neprospěch.

Shromáždění se přitom konalo jen dva týdny po rozhodnutí o zabavení Sittových akcií a zákazu hlasování.

Akcie skoupil prokurista

Nynější statutární ředitel Michael Broda na ní nechal prohlasovat navýšení základního jmění. Pak skoupil nově vydané akcie, jež měly pokrýt údajné dřívější firemní dluhy, a hladce tak bez Sittovy hlasovací pravomoci firmu ovládl.

Na Sittu zbylo zhruba sedm procent a postup žalobkyně, která sama během čtyř měsíců zvrátila své rozhodnutí, považuje za faul. „Vždyť by bývalo stačilo, kdyby mi zabavila akcie a nechala mě alespoň hlasovat. Pak bych nikdy nemohl o podíl přijít,“ tvrdí Sitta.

Michael Broda se k událostem na předvánoční valné hromadě nechce podrobně vracet.

„Všechny informace jsou veřejně dostupné a nad rámec toho se nechci z důvodu stabilizace společnosti vyjadřovat,“ napsal v SMS Broda, který do firmy přišel jako krizový manažer poté, co se koncem roku 2011 rozhořely spory o vlastnictví mezi Sittou a majitelem druhé poloviny firmy Janem Janků – kamarádem a obchodním partnerem Iva Rittiga.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.