Neobsazených kanceláří by mělo příští rok v Česku mírně přibýt, bez nájemce bude 15 procent celkové plochy. Kvůli tomu dojde nejspíše k dalšímu snížení nájmů, tvrdí ve své aktuální studii realitní poradenská společnost CBRE.

"Míra neobsazenosti kancelářských prostor v průběhu 15 let stále kolísá. Historicky nejnižší byla v roce 2007, kdy klesla pod hranici šest procent. V roce 2013 již přesáhla hranici 13 procent. Pro rok 2015 se předpokládá neobsazenost kolem 15 procent, což odpovídá neobsazenosti v roce 2002 a 2004," stojí v analýze CBRE.

Podle společnosti bude mít zvyšující se míra neobsazenosti vliv na ceny kancelářských prostor a celkově náročnější podmínky při vyjednávání smluv. Nájemné, které se nyní pohybuje průměrně mezi 19 a 20 eury (521 Kč až 549 korun) za metr čtvereční měsíčně, by tak mělo ještě klesat. Před krizí v roce 2008 přitom dosahovalo nejvyšší nájemné 23 eur (631 korun) za metr.

Letos a v příštím roce dojde podle CBRE také k oživení výstavby, její boom z loňského roku tak bude pokračovat. "Nová kancelářská centra, která jsou již ve výstavbě, nabídnou téměř 350 tisíc metrů čtverečních nově vzniklých a rekonstruovaných moderních kancelářských prostor," podotkl ředitel společnosti CBRE Richard Curran.

V letošním roce jsou podle něj plánovaná dokončení projektů Vision Park Karlín, Na Příkopě 14, Jindřišská 16, River Gardens II, City West C1+C2, Rybná 9, Jungmannova 15, Friday, Quadrio, ArtGen, Riverview, The Blox a Aero House. "V roce 2015 se plánuje dokončení BB centrum Delta, B3 Pankrác, Metronom, Meteor Centre Office Park, Aviatica, Crystal Prague, Green Line, Corso Court, Nová Palmovka a Enterprise," doplnil Curran.

Dlouhodobě největší zájem je o kancelářské prostory v oblasti Pankráce a Budějovické, díky nové výstavbě výrazně posílil zájem o centrum Prahy. Dalšími oblíbenými lokalitami jsou oblast Karlína, Nového Smíchova – Anděl a Butovic – Stodůlky.

Trhu moderních kancelářských prostor v Česku zcela dominuje Praha, kde se nachází 2,9 milionu metrů čtverečních ploch. Na konci letošního března mírně přibylo neobsazených kanceláří, celkem jich je v hlavním městě bez nájemce 13,7 procenta.

Související