Ukrajinská vláda si je vědoma toho, že se nadcházející prezidentské volby nebudou kvůli současné krizi konat na celém území státu.

Ministr vnitra Arsen Avakov na pondělní tiskové konferenci přiznal, že nedělní hlasování nebude možné ve značné části východoukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti.

Zdůraznil ale, že se volby každopádně uskuteční. Podle centrální volební komise je k jejich sledování registrováno téměř 2800 mezinárodních pozorovatelů.

Tyto regiony se nacházejí pod kontrolou militantních proruských separatistů, kteří volby rozhodně odmítají. Vůdci rebelie obě oblasti po nedávných referendech označují za svrchované a prezidentské volby jsou podle nich záležitostí "sousedního státu".

Avakov obvinil proruské radikály z napadání volebních komisí a unášení jejich členů.

"Prosím, neuvádějte moje jméno," žádala podle agentury AP v slzách novináře 38letá matka dvou dětí. "Já i moje rodina jsme dostaly hrozby smrtí. Řekli nám, že znají naše jména," dodala obyvatelka předměstí Doněcka, kterou celostátní úřady jmenovaly vedle dalších tisícovek učitelů do volebních komisí.

"Jasně si uvědomujeme a nikoho nebudeme klamat, že na velké části území Doněcké a Luhanské oblasti volby normálním způsobem už provést nelze," konstatoval Avakov. Zdůraznil ale, že se volby v každém případě uskuteční, i když někde budou znemožněny.

Zvláštní zmocněnec Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Wolfgang Ischinger dnes podle agentury AFP poznamenal, že podle informací, které má k dispozici, lze předpokládat, že prezidentské volby na Ukrajině proběhnou 25. května "víceméně normálně". Nicméně odhadl, že v méně než deseti procentech měst, která jsou na východě země, s tím počítat nelze.

Centrální volební komise dnes podle agentury Ukrinform oznámila, že ke sledování předčasných prezidentských voleb je zaregistrováno 2784 zahraničních pozorovatelů z 19 států a 19 organizací. Mezi pozorovateli ze 14 evropských zemí mají být i Češi a Slováci. Téměř 2500 zástupců posílají mezinárodní organizace.

Napjatou situaci na východě Ukrajiny dokumentuje dnešní zpráva o únosu maďarského občana skupinou neznámých ozbrojenců. Podle agentury MTI se muže jedoucího v autě s maďarskou registrací zmocnili za zatím nejasných okolností. Nyní prý po něm pátrá speciální jednotka ukrajinských ozbrojených sil.

Podle dnešního sdělení ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) při ozbrojených konfliktech v neklidných oblastech dosud zahynulo nejméně 24 příslušníků bezpečnostních sil. Separatisté na druhé straně mluví o stovkách zabitých, zraněných či zajatých příslušníků vládních jednotek.

Související