Ministerstvo zdravotnictví spolu s regulátorem trhu s léky, kterým je Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), chtějí vytvořit seznam "strategických" léků. Tedy těch, které jsou nenahraditelné a hrozí u nich riziko vývozu do zahraničí. "Odhadujeme, že by se to mohlo týkat několika desítek léčivých přípravků," říká mluvčí ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Kdo bude chtít lék, který bude uveden na seznamu, vyvézt, bude muset automaticky požádat úřady o povolení. A ty by to mohly povolit jen v případě, že by si byly jisté tím, že nedojde k výpadku přípravku na tuzemském trhu. Seznam by měl být průběžně aktualizován, pravděpodobně každý měsíc.

Tato změna si však vyžádá úpravu zákona o léčivech. "Návrh novely plánujeme předložit během tohoto roku," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.