Nejméně devět ukrajinských vojáků přišlo v noci na čtvrtek při útocích proruských separatistů na východě Ukrajiny o život, další dvě desítky vojáků utrpěly zranění. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na ukrajinské ministerstvo obrany. Ukrajinská a ruská média mezitím hlásí potyčky mezi vládními jednotkami a povstalci v Doněcké a Luhanské oblasti.

"Podle předběžných informací bylo osm vojáků zabito a 17 zraněno v bojích u města Volnovacha (u Doněcka)," řekl mluvčí ministerstva. Reportéři agentury AP prý viděli jedenáct mrtvých těl, tři spálené obrněné transportéry a další ohořelá vojenská vozidla po útoku rebelů. Svědci hovořili o třech desítkách raněných.

Další voják zahynul a dva utrpěli zranění při útoku povstalců na přesouvající se vojenskou jednotku u města Rubižne v Luhanské oblasti. "Teroristé použili obvyklou taktiku: jeden z mostů zablokovali provokatéři v civilu a za jejich zády spustili palbu po ukrajinských vojácích," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

List Ukrajinska pravda na svém webu s odvoláním na policejní mluvčí napsal, že v Luhanské oblasti se válčí i u města Lisičansk, kde vyletěl do povětří most přes řeku Severní Doněc. Vládní strana zde hlásí čtyři raněné, povstalci deset.

Vůdci rebelů předpokládají, že protivník se pokouší ovládnout co největší část povstaleckého území ještě před nedělními prezidentskými volbami, aby se i zde mohlo odehrát hlasování. Předáci "Luhanské lidové republiky" podle agentury ITAR-TASS ve čtvrtek vyhlásili "válečný stav" a "všeobecnou mobilizaci" všech mužů ve věku od 18 do 45 let.

Vůdce povstalecké republiky Valerij Bolotov podle agentury Interfax-Ukrajina požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o zásah ruských "mírových" jednotek kvůli "agresi ukrajinských vojsk", ohrožující životy civilistů. Doufá, že ruští vojáci zasáhnou dříve, než v oblasti dojde k "humanitární katastrofě".

Parlament samozvané Doněcké lidové republiky adresoval ruskému vedení novou žádost o uznání nezávislosti tohoto regionu na východě Ukrajiny. První žádost z poloviny května zůstala bez odpovědi. Rusko tehdy pouze oznámilo, že výsledky hlasování "respektuje".

Rusové se údajně stahují od ukrajinských hranic

Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera nedělní prezidentské volby na Ukrajině nesmějí vyvolat novou eskalaci konfliktu mezi proruskými separatisty a Kyjevem. Ministr prý denně telefonicky apeluje na politiky v Kyjevě i Moskvě, aby se zasadili o to, že se volby uskuteční bez incidentů. 

Moskva se zatím chová zdrženlivě a přípravu voleb příliš nekomentuje. Pokračuje prý zároveň ve stahování svých vojsk od ukrajinských hranic, aby nezavdala příčinu ke spekulacím. Severoatlantická aliance potvrdila, že zaznamenala určité pohyby ruských vojsk u hranic. Vrchní velitel NATO v Evropě Philip Breedlove ale považuje za předčasné určovat, o jak významné přesuny se jedná. 

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov ve středu ohlásil začátek závěrečné fáze operace proti povstalcům na východě země a avizoval, že v nejbližší době armáda a Národní garda zbaví "teroristů" města v Doněcké a Luhanské oblasti tak, aby se mohlo uskutečnit první kolo prezidentských voleb.

Předčasné hlasování o nové hlavě státu se na Ukrajině uskuteční už tuto neděli, ale podle mínění většiny komentátorů je provedení voleb v regionech ovládaných povstalci nereálné.

V Doněcké oblasti se například podle středečních zpráv ústřední volební komise podařilo rozeslat jen 17 procent hlasovacích lístků, v sousední Luhanské asi třetinu. Velkou část volebních místností okupují ozbrojení povstalci.