Kousek od Buštěhradu už pár dní pravidelně vychází a zapadá slunce, aniž by si toho ale kdokoli všiml. Je totiž ukryté ve speciální garáži. Nikdo se pod ním neopaluje - testují se tam solární kolektory a fotovoltaické panely.

Přístroj za sedmadvacet milionů korun je součástí jednoho z nejnadějnějších projektů tuzemské vědy - Univerzitního centra energeticky efektivních budov, které v areálu bývalé Poldovky postavilo a vybavilo za bezmála tři čtvrtě miliardy pražské ČVUT.

"Takových umělých sluncí je ve světě jen asi dvanáct. Nám slouží jak ke komerčnímu testování, které si u nás objednávají firmy, tak k vlastnímu vývoji," popisuje ředitel centra Lukáš Ferkl složitou soustavu osmi lamp.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.