V eurovolbách není tolik důležité, jak se umístí jednotlivé strany, ale do jakých frakcí se po volbách zařadí. Jednotlivé skupiny Evropského parlamentu si domlouvají společnou strategii a poté většinou hlasují jednotně.

Server IHNED.cz přináší přehled frakcí, do kterých se po volbách chtějí začlenit české strany. Jak se jednotlivé skupiny staví k budoucnosti Evropy a co prosazují? 

Evropská strana lidová (EPP) – KDU-ČSL, TOP 09

Středopravicová skupina prosazuje sociálně tržní hospodářství. EPP staví na podpoře malých a středních podniků, lidovci přispěli například k tomu, aby snadněji získávaly úvěry.

Chtějí větší dohled nad rozpočty jednotlivých států, které by podle EPP měly mít v ústavách zahrnutý Rozpočtový pakt (Česká republika a Velká Británie ho odmítla). Podporují také myšlenku společné evropské obrany. Zasadili se také o lepší podmínky pro spotřebitele při on-line nakupování. 

Frakci tvoří hlavně konzervativní strany a křesťanští demokraté. Kromě české KDU-ČSL do ní patří také německá CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Nejsilnější politické skupině předsedá francouzský poslanec Joseph Daul. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.