Nejsilnější pozici v Evropském parlamentu obhájila Evropská strana lidová (EPP). Posílili komunisté i nejvíc euroskeptická frakce Evropa svobody a demokracie.

Středopravicoví lidovci zůstávají v europarlamentu nejsilnější skupinou. Ztratili sice 60 mandátů, ale důvodem může být i celkové snížení křesel ze 766 na 751. V novém volebním období bude lidovců 212. K EPP míří například CDU-CSU německé kancléřky Angely Merkelové, ale také čtyři zástupci TOP 09 a tři zástupci KDU-ČSL. 

Evropská strana lidová staví na podpoře malých a středních podniků. Kromě jiného prosazuje přísnější kontrolu rozpočtů jednotlivých států, rozpočtový pakt by podle ní měly mít členské země zahrnutý ve svých ústavách.

Lidovci by i tentokrát mohli mít předsedu komise. Josého Manuela Barrosa by vystřídal bývalý lucemburský premiér Jean-Claud Juncker, který už se o funkci přihlásil. Poprvé totiž musí být při výběru předsedy přihlédnuto k výsledkům voleb a bude ho volit parlament. (O složité pozici Junckera ve volbě na předsedu Evropské komise si přečtěte zde.)

Váš prohlížeč je bohužel zastaralý a nepodporuje interaktivní vizualizace. Doporučujeme jej aktualizovat, stáhnout jiný nebo použít Google Chrome Frame – na to nepotřebujete souhlas IT oddělení :-)

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.