Server IHNED.cz si pohrál s myšlenkou, že by lidé, kteří víc rozumějí tomu, koho a kam volí, měli ve volbách víc hlasů.

Takový model popisuje například profesor etiky a politické ekonomie Jason Brennan ve své knize Etika voleb. "Proč bychom neměli vyžadovat, aby se občan stal voličem až poté, co prokáže nějakou základní kompetenci a přehled," ptá se Brennan.

Server IHNED.cz proto sestavil speciální kvíz (můžete si ho vyzkoušet zde) o Evropském parlamentu, ve kterém si čtenáři mohli otestovat, jestli vědí, jaké má europarlament pravomoci, kdy se uskutečnily první evropské volby nebo do jakých frakcí se po volbách hodlají zařadit české politické strany.

Část kvízu pak vycházela z testů studijních předpokladů, které prověřovaly analytické myšlení. Zároveň čtenáři odpovídali na otázku, koho budou volit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.