Teprve půl roku žije Česko s novým občanským zákoníkem. Ale ve hře je už teď přibližně 100 návrhů, jak jeden z nejdůležitějších zákonů změnit. Ministerstvo spravedlnosti na jaře oslovilo úřady, advokáty, profesní sdružení i veřejnost, aby se ozvali, co se jim na normě o víc než třech tisících paragrafů nelíbí.

Nyní se na ministerstvu sešly návrhy, jak zpřesnit pravidla v byznysu, vyjasnit práva pacientů, nebo i požadavky, ať se do zákoníku vrátí staré osvědčené výrazy namísto těch nových, nezvyklých. Podrobný seznam navržených změn získaly Hospodářské noviny.

Neznamená to ale, že zákoník, který vznikal dlouhých deset let, se bude hned rozsáhle měnit. „Nejdřív ze všech podnětů vybereme ty, které mohou být relevantní. A o nich se bude dál jednat,“ řekla náměstkyně ministerstva Hana Marvanová. Například lékaři chtějí ze zákoníku úplně vyškrtnout část o povinnostech vůči pacientům – například že člověk musí podepsat, že se zákrokem souhlasí. Lékař mu musí také předem srozumitelně vše vysvětlit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.