Barrandovské studio poskytlo do Finska stovky rekvizit a kostýmů na natáčení filmu o švédské královně Kristýně.

Koprodukční snímek The Girl King, který natáčel režisér Mika Kaurismäki, vznikal ve Finsku, Švédsku a Německu.

“Není to tradiční, epický film s výpravnými kostými, nýbrž intenzivní, na herce soustředěné psychologické drama o jedné z nejzajímavějších a nejtajuplnějších osobností, které kdy žily,” uvádí v tiskových materiálech Kaurismäki.

Šlo o vůbec první příležitost, kdy předměty z Barrandova zamířily do této severské země, uvedl mluvčí studia Tomáš Želazko. Kostýmy a rekvizity se právě vrátily z natáčení.

"Pro natáčení převážně na finském hradě Turku putovalo z našich sbírek na 350 kusů rekvizit a osm desítek kostýmních kompletů," dodala vedoucí Fundusu Barrandov Studia Věra Krátká.

Snímek, který do kin vstoupí napřesrok, vypráví životní příběh Kristýny I. Švédské, která žila v letech 1626 až 1689. Královnou byla prohlášena po smrti otce Gustava II. Adolfa už jako šestiletá.

Za vlády této ženy plné rozporů bylo Švédsko výrazným hráčem v třicetileté válce. Královna byla považována za znalkyni kultury a byla vášnivou sběratelkou umění. Právě ona nechala z Prahy odvézt těsně před podepsáním Vestfálského míru velkou část Rudolfovy umělecké sbírky.

Současně se proslavila hrubými vtipy a zálibou ve vojenské strategii.

FILM

The Girl King

Režie: Mika Kaurismäki

Premiéra: rok 2015

Snímek The Girl King vstoupí do kin v roce 2015.

První láskou se jí stal v patnácti letech bratranec Karel Gustav, jehož nástupu na trůn později pomohla, aniž si jej ovšem kdy vzala za manžela. Celý život ji totiž pojilo pouto s důvěrnicí Ebbou Sparre. Abdikovat musela Kristýna v osmadvaceti letech.

“Kristýna byla jako královna revolučně volnomyšlenkářská. Rozuměla umění i vědě, také de facto předpověděla feministické hnutí. Jako politička byla silná a vizionářská, evropská, a přitom zároveň podivínská, zmatená a neklidná,” tvrdí Kaurismäki.

Film s mezinárodním názvem The Girl King je koprodukcí Švédska, Finska, Německa, Francie a Kanady. V hlavních rolích se představí Malin Buska jako Kristýna a Sarah Gadon jako její důvěrnice. Kancléře a člena regentské rady hraje Michael Nyqvist, známý zejména rolí hlavního hrdiny filmového zpracování bestsellerů Stiega Larssona.

Snímek režíruje Mika Kaurismäki, bratr o něco známějšího Akiho. Je uznávaným autorem řady nezávislých filmů a hudebních dokumentů, ale také žánrových projektů, jimž se věnuje zejména v Brazílii, kde dlouhodobě žije.

Scénář k filmu Královna Kristina napsal Kanaďan Michel Marc Bouchard, kamer se ujal Christopher Doyle, jenž natočil například snímek In The Mood for Love.

Objednatelem kostýmů a rekvizit z Barrandova byla jeho společnost Marianna Films. Do kin by mělo historické drama vstoupit v roce 2015.