Red Army není obyčejný hokejový dokument. Režisér Gabe Polsky tu pod vedením matadora Wernera Herzoga zachytil ideologické soupeření Západu a Východu, tání studené války a pád železné opony.

A samozřejmě sovětský hokej, tu nápaditou kombinační hru, která připomínala balet – trochu jako fotbalová Barcelona nebo Bayern pod Pepem Guardiolou: totální držení puku, množství přihrávek, stoprocentní výpomoc spoluhráčů.

Vjačeslav Fetisov se vzepřel krutému trenéru Tichonovovi a patřil k prvním sovětským hokejistům, kterým se podařilo odejít do NHL. Uspěl i tady, když na konci devadesátých let s Detroitem Red Wings ovládl ligu hned dvakrát po sobě.

Fetisov je bezpochyby velký hráč. A také velký muž v padnoucím obleku. V každé ruce nese jeden telefon. Na zápěstí má drahé blyštivé hodinky. A když zdraví, oči má už dávno upřené na slečnu vedle.

Trochu to připomíná začátek filmu, kde mu Gabe Polsky pokládá otázku a čeká na odpověď, zatímco Fetisov jenom zírá do telefonu a utrousí: "Mám tu byznys."

Film Red Army působí jako poměrně upřímný portrét. Máte z něj radost?

Ne. Nikdy se sebou nejsem spokojený. Nelíbí se mi, jak vypadám, co říkám. To je ale normální reakce. Za pár let se mi to nejspíš bude líbit. Čas zahojí všechny rány.

Je pravda, že se vám do filmování nejdřív nechtělo?

Neměl to být film o mně, ale o mém týmu a spoluhráčích. Někteří odmítli vystoupit, někteří nebyli tak dobří. Já jsem Polskyho nejprve odmítal. Pak dorazil do Moskvy s celým štábem točit ostatní kluky a každý den mi volal. A když se nakonec ozval, že nazítří odjíždí, byl jsem zrovna v dobré náladě: "Dobrá, stavím se na deset minut." A zůstal jsem tam šest hodin! Byl dobře připravený.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.