Poprvé v historii Soudního dvora EU (SDEU) bude Česko do Lucemburku vysílat svého generálního advokáta. Podobná šance poslat do významné unijní instituce svého zástupce se přitom nebude hned tak opakovat. „Je to jedinečná příležitost, protože dalšího generálního advokáta bychom měli získat až za 28 let,“ říká Michal Tomášek, šéf katedry evropského práva při Univerzitě Karlově.

Prestižní pozice se totiž obsazuje jednou za šest let a střídají se na ní kandidáti členských zemí podle toho, jak jdou za sebou v abecedě. Nyní má takzvaný Soudní dvůr (součást SDEU) devět generálních advokátů, od příštího podzimu jich bude jedenáct. Díky navýšení počtu dostane Česko, společně s Bulharskem, svou příležitost o něco dříve, původně na českého adepta měla přijít řada v roce 2018.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.