V Normandii na severozápadě Francie v pátek odpoledne začala příjezdem státníků hlavní vzpomínková akce oslav 70. výročí vylodění západních Spojenců z roku 1944.

Vedle zhruba dvou desítek státníků na tribuně pro čestné hosty nechybí ani zástupci veteránů. Francouzský prezident François Hollande v úvodním projevu zdůraznil, že je třeba si připomínat všechny oběti války, včetně těch německých.

Na vyloďovací pláž Sword do Ouistrehamu se sjela řada šéfů států a vlád včetně britské královny Alžběty II., amerického prezidenta Baracka Obamy, šéfa Kremlu Vladimira Putina, nově zvoleného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče.

Zeman na tribuně zaujal místo vedle Putina. Česká první dáma Ivana Zemanová má po levici německou kancléřku Angelu Merkelovou. Z televizních záběrů je patrné, že ruský prezident a německá kancléřka využili čas zbývající do příchodu zbylých státníků k několika krátkým rozhovorům mezi čtyřma očima. Oba se přitom sešli už dopoledne.

Právě Putin patří vzhledem k ukrajinské krizi mezi nejsledovanější hosty dnešních oslav.

Někdejší vyloďovací pláž s označením Sword se proměnila v obří scénu pro slavnostní vojenské průvody a částečnou rekonstrukci událostí z roku 1944. Dnešním oslavám přeje i počasí.

Hollande jednotlivé státníky, včetně Zemana a jeho ženy, před začátkem slavnosti osobně přivítal a doprovodil je k tribuně. Obama a kancléřka Merkelová, jejichž příchod provázel hlasitý potlesk, se osobně pozdravili s asi tuctem vybraných veteránů.

Hollande v úvodním projevu zdůraznil že je důležité si připomínat oběti vojenské i civilní, a to včetně obětí německých. Zvlášť Hollande vyzdvihl také "odvahu Rudé armády" a její rozhodující příspěvek k vítězství ve druhé světové válce. "Splácíme dluh vzpomínky na všechny oběti nacismu, vojenské i civilní, spojenců i Němců," prohlásil Hollande, který dnešní oslavy označil za výjimečné, jak svým rozsahem, tak i zájmem veřejnosti, který vyvolaly.

6. červen 1944, označovaný jako Den D nebo "nejdelší den", se stal jedním z klíčových okamžiků druhé světové války a přispěl ke konečné porážce nacistického Německa.

Čtvrteční a dnešní oslavy vylodění Spojenců v Normandii zahrnují dohromady na 400 akcí, jichž se účastní desetitisíce lidí včetně pamětníků, válečných veteránů a státníků.