Trvalo to rekordních třiaosmdesát dní od voleb, než se Bohuslav Sobotka stal letos v lednu premiérem. Ústava neurčuje prezidentovi žádnou časovou lhůtu ke jmenování premiéra a poté i vlády.

A Miloš Zeman neexistenci časového mantinelu využívá po svém. Už za pár měsíců má proto v dolní komoře přistát koaliční návrh změny prezidentských pravomocí, který hodlá podobnému protahování napříště zamezit.

Možností, jak toho dosáhnout, je hned několik. „Cílem je posílit prvek, že prezident má respektovat výsledky voleb a většinu ve sněmovně,“ říká ministr Jiří Dienstbier (ČSSD), který má přípravu zákona na starost.
Roli pojistky proti prezidentské libovůli by mohla plnit „prověřená“ většina poslanců.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.